Колкото по-рано забележите проблема, толкова по-добре
Снимка: Getty
Все по-често съвременните родители се сблъскват с диагнозата „ разстройство от аутистичния спектър“. Според последни данни на хиляда 26 са засегнати.
„Водещият рисков фактор за развитието на аутизъм е генетичната обремененост. Влияние може да окажат усложнения по време на бременността, прием на определени лекарства, вътреутробни инфекции.
И дори да имате идеално родословие (въпреки че е малко вероятно да сте го проучили толкова внимателно), да не сте боледували през тези 9 месеца, да не сте приемали никакви лекарства, никой не може да гарантира, че бебето няма да има разстройство от аутистичния спектър", обяснява клиничният психолог Саша Бочарникова.
Механизмът на възникването му все още не е проучен
Обикновено първите признаци се появяват около 3-годишна възраст, но родителите не обръщат внимание, докато поведението на детето не започне видимо да се различава от това на връстниците му. Тогава на 5, на 7 години - го водят на невролог, психолог и правят безпомощен жест: лечението е трябвало да започне много по-рано.
Още преди да навърши 1 година, може да откриете
4 червени лампички, които издават аутизма
- не поддържа контакт с очи ;
- детето не отговаря, когато го назовете по име ;
- не изпитва нужда от топъл емоционален контакт с родителите;
- особености в сетивната сфера: детето обича да яде само определени храни, чувствително е към шум, дрехи, не обича да го докосвате.
Няма как разстройствата от аутистичния спектър да бъдат напълно излекувани, но има терапия, която облекчава симптомите, които пречат на детето в ежедневието.
В същото време тези деца имат силни страни.
„Например, те могат да изучават даден предмет в детайли, могат да запомнят информацията дълго време, тъй като я възприемат както с визуални, така и със слухови анализатори. Много от тях проявяват отлични способности в математиката, науката, музиката и изкуството", казва психоложката.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари